Kalendarze

Styczeń 27, 2017

W codziennym życiu w ogóle się nad nim nie zastanawiamy. Po prostu jest. Wisi na ścianie w przedpokoju, mieści się w niewielkiej torebce czy co jakiś czas przypomina o ważnych wydarzeniach uruchamiając alarm w telefonie. Kalendarze towarzyszą nam na każdym kroku i stoją na straży pamięci o urodzinach bliskiej osoby, deadline na oddanie projektu czy ostatecznej dacie złożenia rozliczenia podatkowego. Bez nich bardzo łatwo się zgubić w gąszczu terminów oraz obowiązków.

Obecnie używamy kalendarza gregoriańskiego, który został wprowadzony w XVI wieku przez ówczesnego papieża Grzegorza XIII. Nie była to ani pierwsza, ani ostatnia wersja. Choć znany nam podział czasu należy do najpopularniejszych, to jednak obok niego występują też inne kalendarze słoneczne oraz kalendarze księżycowe, takie jak perski, chiński czy żydowski. W ten sposób w Polsce mamy XXI wiek, w Iranie XV wiek, a wedle wyznawców judaizmu jest LVIII wiek.

Kalendarze w kilku odsłonach

Klasyczne kalendarze ścienne to wciąż jedne z najpopularniejszych gadżetów reklamowych rozdawanych przez firmy czy korporacje. Zwykle pełni rolę stricte informacyjną, przypominając o ważnych wydarzeniach, świętach czy upragnionych dniach wolnych. Nie pozwalają zapomnieć o imieninach wujka Jana czy babci Zosi. Wraz z każdym miesiącem zrywamy z nich kolejne kartki i dostrzegamy jak szybko biegnie czas.

Znacznie ciekawszą i bardziej spersonalizowaną formę mają kalendarze z autorskimi zdjęciami lub wizerunkami całej rodziny. Wtedy przybierają rolę pamiątki oraz albumu fotograficznego. W biznesie na dobre rozgościły się kalendarze książkowe, które przybierają rolę strażników i pozwalają ogarnąć cały otaczający nas chaos. Są świetne do wyznaczania zadań oraz planów na każdy kolejny dzień. Z nimi trudno zapomnieć o ważnym spotkaniu z klientem czy deadline na wysłanie projektu identyfikacji wizualnej.

Niektórym zwykłe kalendarze już nie wystarczają, pragną czegoś więcej. Z myślą o nich karty poszczególnych dni przeplatane są ciekawostkami ze świata, łamigłówkami, krzyżówkami czy poradami na temat rozwoju osobistego. Nie sposób zaprzeczyć, że terminarze pełnią ważną rolę w naszym życiu.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.