Egipska konstrukcja na firmowym biurku

Grudzień 13, 2017

Projektowanie kalendarzy to zadanie dość trudne dla grafika. Musi on trzymać w ryzach swoją kreatywność, ponieważ nie posiada zbyt wielkiego pola do manewru. Zwłaszcza, kiedy kalendarze mają pełnić przede wszystkim funkcje praktyczne. Jeżeli nie ma ku temu wyraźnych powodów, grafik nie może zmienić jego układu ani formatu, ponieważ istnieją z góry określone schematy.

Tradycyjna forma w oryginalnym wydaniu

Nie znaczy to jednak, że nie można nadać im ciekawego charakteru, bawiąc się kształtem i wielkością. W ten sposób właśnie powstały podręczne i wygodne w użytkowaniu kalendarze typu piramidka. Można je postawić na biurku, a i tak nie będą przeszkadzały ani zabierały dużo miejsca. Jednocześnie można na nie spojrzeć w każdej chwili i zanotować uwagi związane z konkretną datą. A przy tym podziwiać drobne, upiększające akcenty dodane przez grafika. I wszystko to zaprezentowane w stabilnej postaci, która nie kołysze się, nie wisi na ścianie w trudno dostępnym miejscu ani nie zalega w zakamarkach szuflady.

Od projektu do realnych kształtów

Znacznie trudniejsze wydaje się wydrukowanie takiego kalendarza, gdyż składa się on z kilku części, które należy następnie złożyć: tekturowej podstawy i bloczka z właściwym kalendarzem.

Należy pamiętać, żeby zostawić odpowiednio dużo miejsca na przyklejenie dat oraz zdecydować, czy będzie to układ miesięczny, czy też podział będzie obejmował każdy pojedynczy dzień. 

Obecnie, żeby zapewnić większą trwałość podczas intensywnego użytkowania, stosuje się spiralne wykończenia. Kartki kalendarza zamiast sklejonego brzegu łączy się u góry spiralą, ułatwiającą przeskakiwanie między nimi. Pozwala to także na zachowanie minionych miesięcy wraz z odnoszącymi się do nich notatkami służbowymi i osobistymi.

Kalendarze typu piramidka ma dużo szersze zastosowanie niż zwykły kalendarz ścienny, który – w prawdzie jest ogólnodostępny – nie pozwala jednak na sporządzanie uwag bezpośrednio związanych z tematem czy szybkie sprawdzenie daty podczas rozmowy z klientem. W dodatku jest mniejszy i poręczniejszy – można go schować w szufladzie i wrócić do daty z poprzedniego miesiąca w kilka sekund.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.